Najveća hrvatska baza restorana i recepata
Tajne Urala i 5 razloga za zašto ne propustiti posjetu regiji Sverdlovsk

Do prije par godina, relativno se malo znalo o regiji Sverdlovsk, osim da je njezin glavni grad Ekaterinburg bio najveća stanica Transibirske željeznice, posljednja postaja carske obitelji Romanov i rodni grad ruskog predsjednika Jeljcina. Radi se o kraju koji je bio izvan lupe javnosti zbog prirodnih potencijala Urala u kome se krije mnoštvo dragocjenih ruda i minerala, tajnih industrija koje su zbog toga tamo locirale sve što je uz metale vezano uključujući i vojne, automobilske i svemirske industrije te znanstvene i istraživačke centre. Taj kraj koji svojim rudnicima čini Rusiju jednom od najbogatijih zemalja svijeta, doveo si je kao svoje stanovnike brojne znanstvenike, inženjere, istraživače, a oni su si pak postepeno iskreirali grad po svojoj mjeri - današnji Ekaterinburg.

Razlozi za posjetiti Svederovsku regiju mogu biti brojni, a mi ćemo vam u ovom tekstu približiti njih 5.
  1. Granica kontinenata Europe i Azije
    Na planinskom lancu Ural obilježeno je 40 točaka u kojima se spajaju kontinenti Europe i Azije. Legenda kaže da tim područjima vlada prelijepa kraljica planine Urala Mammoth obučena u zelenilo, a kada joj se približe ljudi pretvara se u guštera. Legenda kaže i da prateći guštera možete pronaći zlato, jer se on odmara na najtoplijim stijenama, koje su često zagrijane i dragocjenim metalima koji se ispod njih nalaze.

    U organizaciji turističkih djelatnika, „Mammoth“ dočekuje i turiste na granici kontinenata koji dolaze svoje želje odaslati na oba kontinenta. Daruje ih šarenim kamenjem - mineralima kojima Ural obiluje. Granicu dva kontinenta na Uralu obilježava 30 obeliska smještenih na različitim lokacijama, a najpoznatiji je između Ekaterinburg i Pervouralsk, za koji je jedna stijena dopremljena iz najdaljeg kuta Europe s (Rt) Cape Roca, a druga iz najdaljeg kuta Azije – (Rt) Cape Dezhnev.
  2. Minerologija
    Nalazištima metala i minerala prebogati Ural polako na tim potencijalima osmišljava i svoju turističku ponudu. Turistima je omogućena posjeta nalazištima po Uralu, sudjelovanje u ispiranju zlata i kamenja, mogu razgledati što sve unutrašnjost Urala nudi u Muzeju kamenja

    te ponijeti sa sobom kući djeliće Urala u vrećicama s natpisom “Take Ural with you”. Uz mnoštvo neobrađenih minerala koje susrećete na svakom koraku, cvjeta proizvodnja nakita od njega te umjetničkih eksponata sastavljenih od dragog i poludragog kamenja. U restoranu Troekurov  će vam servirati i jelo na obrađenom poludragom kamenju.
  3. Industrija i muzeji vojne tehnologije i automobila
    Zbog blizine nalazišta ruda i metala, mnoga su industrijska postrojenja locirana u blizini Ekaterinburga, u malim mjestima po Uralu. Verkhnyaya Pyshma je mali gradič na Uralu poznat po metalurgiji i inžinjerstvu. Tvrtka UMMC (Rudarska i metalurška tvrtka Ural, koja uključuje više od 30 poduzeća bakrenog podsektora) investirala je u kreiranje dva po zbirkama među najvećim na svijetu muzejima Vojne i Automobilske tehnologije
    Vojni muzej se proteže na 5,8 hektara i sadrži preko 200 vojnih vozila i naprava, a samo interaktivna učionica se proteže na 7000 m2. Vojni muzej je 2016. uvršten u top 9 turističkih investicija u Rusiji.




    Automobilski muzej ima najveću kolekciju retro automobila, motora i bicikla u Rusiji. Kada se šećete kroz njega, pored vas promiče automobilska povijest, sve potkrepljeno originalnim uzorcima automobila koje možete proučiti i u njima se slikati. Kolekcija automobila je izuzetno vrijedna i fascinantno je da se sve te aute uspjelo sakupiti na jednom mjestu, uključujući i automobile u kojima su se vozili pojedini predsjednici drugih država, pa i Amerike.
  4. Mala mjesta po Uralu
    Ukoliko se uputite na Ural, vrijedi posjetiti Nevyansk, malo mjesto poznato po Kosom tornju, obrtima i ateljeima za izradu ikona.


    Kosi toranj je nagnut pod kutom 3°16' i ima devijaciju u odonsu na vertikalu od 1,85 m, što nije bilo planirano izgradnjom, već je do nagiba došlo zbog konfiguracije tla. U njemu se nalazi i soba šapata u kojoj vrlo jasno čujete sve što šaupće osoba u udaljenom suprotnom kutu sobe. Možete se na njega popeti i među velikim zvonima uživati u pogledu na rijeku u kojoj se generacijama ispiralo zlato,

    a i okušati se u za turiste pripremljenoj mogućnosti ispiranja dragog i poludragog kamenja te vježbanja kovačkih vještina.

    Domaćini će vas ponuditi lokalnim narescima, pićem na bazi kvasa i votkom s travama. U Muzeju i Ateljeu ikona možete promatrati kako se na drvu Urala, ikone oslikava sa zlatom Urala i ukrašava dragim kamenjem Urala.




    Gradić Nizhny Tagil poznat po industrijskoj baštini, a kroz njegova se raritetna postrojenja danas možete prošetati.

    Kraj je poznat po bakru i zlatu, a kuća Demidova koji je na svojem imanju otkrio prvu zlatnu žilu je danas otvorena za javnost. U njoj možete razgledati rijetke antikvitete prilagođene luksuznom životnom prostoru.
    U blizini se nalazi planina Belaya čiji je vrh od jeseni do proljeća pokriven snijegom i s koje se pruža prekrasan pogled na Svederovsk regiju. Do vrha se možete popesti žičarom koja kreće iz istoimenog skijaškog kompleksa. I na njemu je obilježena granica Europe i Azije.
  5. Ekaterinburg
    Relaksirani grad po mjeri svojih 1,5 miliona stanovnika u kojem ima za svakoga ponešto. Kroz povijest je bio najveća stanica Transibirske željeznice, a šećući kroz njega vidjeti ćete reprezente arhitekture starih vremena kako se izmjenjuju s modernim staklenim zgradama.




    Ako želite iz jedne pozicije pogledom obuhvatiti 25 km panorame Ekaterinburg i njegove okolice, možete to učiniti iz staklenog nebodera Vysotsky Business Center koji ima 53 kata. Na 60-om katu se nalazi restoran Panorama u kome uz pogled možete uživati u kreativnim specijalitetima koji na tanjuru spajaju okuse istoka i zapada.


    Omiljeno šetalište građana je Plotinka u centru grada uz rijeku Iset, a na šetalištu se nalazi i vremenske kapsula u koju su stanovnici 1973 pohranili svoje poruke za budućnost. Kapsula će biti otvorena 2023. godine.
    Ekaterinburg je rodni grad bivšeg predsjednika Jeljcina kome je posvećen ogroman Jeljcinj centar. U njemu se uz interaktivni muzej-vremeplov posvećen prijelomnom Jeljcinovom dobu nalaze i brojne galerije, art dućani i restorani. Jedan od restorana – BarBoris nudi Jelcinova omiljena jela za koje im je recepte ustupila Jelcinova supruga Naina Iosifonovna. Među tim jelima su i pita s kupusom, tjestenina punjena ribom ili mesom, riža s celerom i mrkvama, punjeni kupus u vrhnju, torta od višanja… Oko Jeljcin kompleksa su vodoskoci koji noću mijenjaju boje i u kojima se i danju i noću zabavljaju djeca i osvježavaju građani.




    Carskoj obitelji Romanov koja je tragično skončala u Ekaterinburgu, posvećena je crkva i muzej koji su odredište većine turista. Crkva u prijevodu nosi naziv „Crkva na krvi“ jer je sagrađena na mjestu pogibije Romanovih, pored njihovog dvorca. 


    U Ekaterinburgu se održavaju mnogi festivali, koncerti, kongresi, a o njihovim terminima se možete informirati ovdje.
    Zastupljeni su i restorani kuhinja iz svih krajeva svijeta, pubovi i votka barovi. Svakako treba probati lokalni specijalitet „pelmeni“– punjeno tijesto slično raviolima čije je nadjev od ribe, mesa ili gljiva, a servira se s platom različitih umaka - na bazi senfa, hrena, kiselog vrhnja ili rajčica, koje umiješate po želji.


Tradicionalno obrok u Rusiji započinje Olivie salatom u koju su uz na kockice narezano povrće narezani i sir i jaja.

Najčešća juha je boršč – juha od cikle s različitim povrćem, a često i mesom. Uz nju vam serviraju prepečene kockice kruha i sušenog mesa, koje u juhu dodajete sami.

U svakom gradu valja naravno posjetiti i tržnicu, a ja sam imala to zadovoljstvo da me je posredstvom kolege Paula Bradbury-a kroz nju proveo sin građevinskog inženjera koji ju je sagradio George Bazhenov.

Na tržnici se uz domaće voće i povrće posebno ističe voće koje se dovozi iz Azerbejdžana, na otvoreno se prodaju ukiseljene sve vrste povrća i gljiva, a ima i riječnih riba, riba sjevernog mora i od svih njih ikre i kavijara. 



Hotela je mnogo, a osobno sam stigla isprobati odlično pozicioniran Atrium Palace u kome kroz atrium hotela vidite s jedne strane u zlato obučene kupole crkve Sv. trojstva, a s druge staklenu zgradu Business centra. Drugi hotel u kojem je delegacija FIJETa u čijem sam sastavu putovala, odmah po slijetanju bila smještena je Angelo by Vienna House koji se nalazi na aerodromu i s aerodromskom zgradom je povezan hodnikom. Nevjerovatno je da se u hotelu ne čuje niti šum od aviona čija slijetanja i uzlijetanja možete pratiti s prizora svoje hotelske sobe. Hotel je uređen lagano otkačeno i umjetnički, a u svojoj ponudi ima cijeli meni posvećen laganoj, zdravoj hrani. Nosi titulu najboljeg poslovnog hotela u Rusiji.
Put na kojem sam imala priliku upoznati ovaj poseban kraj, organizirao je za 10-ak članova delegacije FIJET- a (Međunarodne organizacije turističkih novinara i pisaca o turizmu)
Centar za turistički razvoj regije Sverdlovsk na čelu s direktoricom Elmirom Tukanovom, a u suradnji s agencijom Ural Terra.

Povod je bila kandidatura Ekaterinburga za domaćina World Expo 2025 na temu „Promijenimo svijet: Inovacijama i boljim životom za buduće generacije“.

Domaći su za tu namjenu već rezervirali prostor veličine 555 hektara za izgradnju Expo parka i pametnog grada s cijelom modernom infrastrukturom. Kako se radi o kraju koji je i fizički most između Europe i Azije, jedan od vodećih svjetskih centara znanosti i industrije s ogromnim prirodnim i turističkim potencijalom, i za koji bih voljela da i drugi u njemu dožive ono što je naša delegacija doživjela, nadam se da će na 163. Skupštini organizacijskog odbora Expa koja će se u studenom održati u Parizu kuglice za glasanje biti ubačene u kutiju Ekaterinburga.

Karin Mimica