Na 55. Međunarodnom sajmu turizma u Novom Sadu proglašeni su dobitnici statua i povelja Turistička prizma u akciji “Za novu kvalitetu u turizmu”.
Međunarodni novinarski žiri, koji već 28 godina predvodi Đorđe Mihajlović, ove je godine dodijelio 12 PRIZMI u sedam različitih kategorija.
Dobitnici nagrada su:
U kategoriji MANIFESTACIJE:
- Riječki karneval, Rijeka, Hrvatska
- IFS The Night of The Dragon, Slovenija
- Dani berbe grožđa, Vršac, Srbija
U kategoriji RESORTI
- Turističko naselje „Čardaci“, Vitez, BIH
U kategoriji EKO, ETNO I VINSKI TURIZAM
-Tilia Estate, Vipavska dolina, Slovenija
- Zdravkovac Country club, Jarmenovci, Srbija
U kategoriji DESTINACIJE, DMO
- Grad Trebinje, BIH
- Grad Sveti Ivan Zelina, Hrvatska
- Grad Podgorica, Crna Gora
U kategoriji ZDRAVSTVENI TURIZAM
- Hotel „Car Samuil“, Bansko, Sjeverna Makedonija
U kategoriji RESTORANI I OSTALI UGOSTITELJSKI OBJEKTI
- Koča na Svetom Jakobu, Slovenija
U kategoriji PRATEĆE DIJELATNOSTI U TURIZMU
- „ Muzej Žeravica“, Novo Miloševo, Srbija
Obrazloženja nagrada koje dolaze u Hrvatsku, prenosimo u cijelosti:
Riječki karneval, Turističke zajednice grada Rijeke u dobitnik je Turističke prizme u kategoriji Manifestacije
Riječki karneval jedan od najvećih i najpoznatijih karnevala u Europi koji privlači posjetitelje iz cijelog svijeta. Specifičan je po svojoj živopisnoj atmosferi, maskiranim povorkama i bogatom kulturno-zabavnom programu. Svake godine u povorkama Riječkog karnevala sudjeluje preko 15.000 ljudi, dok broj posjetitelja često premašuje 150.000.
Riječki karneval održava se u Rijeci svake godine od 17. siječnja do posljednje nedjelje prije Pepelnice, u periodu koji se na Kvarneru naziva i “peto godišnje doba”. Karnevalski običaji grada Rijeke baština su europskog građanskog karnevala, poput onog u Italiji i Njemačkoj, s elementima folklora i slavenske mitologije.
Tradicija organiziranja karnevala u Rijeci traje stoljećima, a prve zapise održavanja karnevala u Rijeci nalazimo u dokumentima iz 15. stoljeća kada su vlasti pokušale zabraniti okupljanja i maškaranja građana. Međutim, navedeno je ostalo samo pokušaj, što je vidljivo iz niza drugih pronađenih povijesnih dokumenata te je tradicija karnevala nastavila svoj život prenoseći se s koljena na koljeno.
Riječki karneval, doživio je preporod 1982. godine kada njegovu organizaciju preuzima Turistička zajednica grada Rijeke odnosno tadašnji Turistički savez općine Rijeka s ciljem očuvanja stoljetne tradicije svog kraja što se ujedno i smatra godinom početka modernog Riječkog karnevala.
Tijekom godina je Riječki karneval osvojio niz nagrada i priznanja, našao na listi 500 najvažnijih zbivanja u Europi – Top 500 European Events, a Sunday Times ga je proglasio jednim od najegzotičnijih događaja u svijetu, što potvrđuje njegov značaj na međunarodnoj razini i doprinos očuvanju kulturne baštine.
Riječki karneval, nasmijani kritičar društvene zbilje, nije samo zabavna manifestacija, već je i značajan dio identiteta i kulture grada Rijeke i njegove okolice, koji u suvremenom kontekstu igra ključnu ulogu u društvenom i ekonomskom životu grada.
Tradicionalno, u doba karnevala, ključeve grada od gradonačelnika preuzima Meštar karnevala.
"Budi što želiš, dođi na Riječki karneval", moto je događanja.
Svojim kontinuiranim radom, aktivnostima i koordinacijom ovim velikim projektom od kojeg su napravili međunarodno prepoznatu i visoku rangiranu turističku priču, Turistička zajednica grada Rijeke zaslužuju nagradu Turisticka prizma Nova kvaliteta u turizmu u kategoriji Manifestacije.
Turistička zajednica grada Svetog Ivana Zeline dobila je Turističku prizmu u kategoriji Destinacijska menadžment organizacija
Sveti Ivan Zelina nalazi se na jugoistočnim padinama Medvednice, 37 kilometara sjeveroistočno od Zagreba, uz dolinu rijeke Lonje, na magistralnoj prometnici Zagreb - Varaždin. Sveti Ivan Zelina je staro kulturno i gospodarsko središte Hrvatskog Prigorja. Prvi se put spominje 1185., a privilegije slobodnoga grada dobiva od bana Mikca 1328.
Dobro došli ste svi u Sveti Ivan Zelinu, kulturno, enološko i gastro odredište, vinorodni kraj, u gradić s posebnom vizurom, koji će vas podsjetiti na izgubljeni raj djetinjstva. Posjetite naše atraktivne vinske ceste koje prolazi vinorodnim naseljima, brojne kapele, crkve i muzeje i zaustavite se na fotogeničnom burgu Zelingrad.
Položaj Svetog Ivana Zeline jedinstven je i svaka kuća, vrt i terasa gleda na kaskadna područja zelenih šuma i mirisnih vinograda. Gradić je prepun starog šarma, a izvorni oblik sačuvanih povijesnih kuća u centru ostavljaju dojam kao iz starog kalendara.
Turistička zajednica je na svom području 2015. godine imala samo dva smještajna objekta – Pansiona sa 39 kreveta. Provodila se ciljana kampanja pretvaranja privatnih vikendica u kuće za odmor, sobe i apartmane. Danas ima41 objekt sa 284 ležaja.
Rezultat kontinuirane edukacije, stvaranje novih turističkih proizvoda, sadržaja i atrakcija te ciljano povezivanje i razvoj svih dionika u turizmu bitnih za zadovoljstvo turista i posjetitelja (objekti za boravak, prehranu, zabavu i aktivnosti) donosi svake godine dvoznamenkasti rast broja dolazaka i noćenja turista.
Projekt „Čarobni zelinski vilinski park“
Projektom „Čarobni zelinski vilinski park“ predstavili su zelinski kraj kroz prizmu novog trenda kreativnog, ekološkog i „zelenog“ turizma. Upoznavanjem svakog predivnog predjela zelinskog kraja, prateći raznolikost biljnog svijeta i na tragu očuvanja i promocije očuvane prirode koja je najljepši turistički proizvod, kreiran je projekt koji u neodvojivu cjelinu povezuje bogati i bujni biljni svijet zelinskog kraja i kreativnost Zelinčana u stvaranju ugodne, tople i neponovljive ponude svojim posjetiteljima. Neponovljivost se, osim u jedinstvenosti prirode koja obilježava svaki pejzaž, odražava u tome da svaka kuća za odmor ima svoju priču koja je povezana s drvetom, biljkom ili cvijetom koji se nalazi u vrtu, dvorištu ili okruženju kuće za odmor. Odabrana biljka, dominantna u svojoj ljepoti i prisutnosti, povezana je kao narativ imenom kuće ili vlasnika. Naglasak je na umrežavanju, povezivanju lokalne zajednice kroz storytelling i kreativnu interpretaciju. U projektu „Čarobni zelinski vilinski park“ povezanost se pronalazi, interpretira i promovira isticanjem posebne energije i magijskog značenja koje ima svaka biljka i drvo i povezuje ih se s korpusom mitskih motiva i elemenata pa čak i s astrologijom. Uz slavensku mitologiju gdje je istaknuta poveznica s pučkim kalendarom, uključene su i priče iz drugih mitova kao baza za interkulturalno spajanje i brend komunikaciju. Naglašeni su i tradicijski obredi i rituali koji su i danas prisutni u folkloristici, a koji su na znanstveni način obrađeni i opisani od recentnih autora. Spajanje kuća za odmor/vila je i kroz ritam i element glazbe, pa svaka kuća uz simbol ima i svoju pjesmu. Kroz cijeli „Čarobni zelinski vilinski park“ proteže se interkulturalna poveznica kroz slavnu Beethovenovu 9. simfoniju u kojoj je „Oda sreći“ kao himna EU. Beethoven je jedan od najslavnijih ljubitelja vina zelinskog kraja.
Neobičnost i jedinstvenost teme projekta „Čarobni zelinski vilinski park“ pokazuje koliko u nedogled u prošlost, ali i budućnost, seže nasljeđe koje imaju kao alat za kreiranje turističke ponude te koliko su spojivi prošlost s budućnošću i harmonija odnosa prirode i čovjeka.
Ovim i drugim projektima koje provodi Turistička zajednica Sv. Ivan Zelina na čelu s direktoricom Marinkom Zubčić Mubrin zaslužuju nagradu Turisticka prizma Nova kvaliteta u turizmu u kategoriji Destinacijska menedžment organizacija.