Duga je tradicija maneštra u našim krajevima. Korijen riječi i jela potječe od talijanske riječi ministrare što znači uslužiti, jer je prvotno označavala jelo od mesa i povrća koje su u samostanima pripremali za putnike namjernike.
Njezina bit je pojam velike juhe, koja može poslužiti i kao samostalni obrok, a sadrži u sebi sve potrebno: toplinu, meso, povrće. Njezini česti sastojci u našim krajevima su grah, krumpir, suho meso.
Među najrazvikanijim maneštrama je istarska Maneštra od bobići i dalmatinska Maneštra od povrća sa suhim svinjskim rebrima. Varijacije na temu najzastupljenijeg povrća i suhog mesa su Maneštra od koromača, Maneštra od jačmika, Krčka maneštra, Dubrovačka maneštra, Maneštra od koromača i svinjskog jezika, Zelena maneštra, Ljetna maneštra. Možete probati i Lonac s pilećim prsima.
Morska varijanta maneštre je Maneštra od slanutka i dagnji, vegetarijancima preporučamo Seljačku maneštru, a dijetetičarima krčku Belu maneštru.
Iz knjige Zaboravljeni okusi naših starih, prenosimo recepte za: Rapsko sočivo, Juhu od povrća i sočiva s maslinovim uljem, Mladi bob i lazanje, Lazanje s bobom, Maneštra od boba i krumpira sa domaćim rezancima i recept za Loparančić zi riži.
Aktulane teme na www.gastronaut.hr:
Fritule u slanim i slatkim varijantama
"Bračko maslinovo ulje" dobilo europsku oznaku izvornosti
Kreativni pjenušci vinarije Degrassi
Koktel na bazi maslinovog ulja iz uljare San Antonio
Predstavljamo ekskluzivnu i limitiranu seriju boutique vina – KORIA
Znate li gdje se nalazi najveća bačva na svijetu i što je u njoj?